אלי שביט, פתיחת עסק מאפס, הכםלת רווחיות העסק, השקעות
מאניפסט גברים ונשים חינוך ילדים אוניברסיטה כפר שביט תגובות
למה אתה שולח את הילדים שלך לבית ספר?
8 אשליות מסוכנות שפוגעות בעתיד הילדים שלך!

אשליה 1: בית ספר נותן ידע לילד!

ילדים מגיעים לבית ספר, כאשר הם כבר יודעים לקרוא, לכתוב ואפילו לעשות חישובים בסיסיים בחשבון. כמו כן, כל ילד יודע להשתמש בגוגל ולמצוא כל מידע שהוא צריך תוך דקות ספורות. הידע הזה לגמרי מספיק כדי להסתדר בחיים. כל מה שמעבר - מיותר לדחוף לראשים של הילדים.

בדוק את עצמך: מתי בשנה האחרונה השתמשת בנוסחת התרכובת של פחמן דו חמצני עם נתרן הידרוניטראטי? כל כמה ימים אתה עסוק במציאת דיסקרימיננטה של המשוואה הריבועית? מתי נולד נשיא רביעי של מדינת ישראל ואיך בדיוק הידע הזה משפיע על החיים שלך? איך הידע הזה עזר לך להיות יותר מאושר? יותר עשיר? יותר בריא?..

הידע האמיתי שהילד צריך, זה: איך לבנות משפחה מאושרת, איך להרוויח מספיק כדי לא להיות תלוי במשכורת ובשגעונות של המנהל, איך להיות בריא ללא תרופות ורופאים, איך להגן על עצמך ועל המשפחה שלך וכו׳. אף אחד מהנושאים האלה לא לומדים בבתי ספר...

אשליה 2: ידע לא מזיק! שיהיה!

אפילו אם אתה מיליונר, כאשר אתה נכנס למכולת, אתה לא ממלא את עגלת הקניה שלך בכל המוצרים הקיימים בחנות ולא אומר: ״שיהיה בבית. אולי נצטרך מתישהו, בעוד 10 שנים״. אתה פועל אחרת: כשתצטרך חלב - תרד לחנות ותקנה חלב. טרי ובדיוק בזמן שאתה צריך אותו.

אז למה, אם אתה שומר על הכסף שלך ועל המקום במקרר, אתה לא שומר כך על הזמן של הילד שלך? הרי ילד גם לא צריך את הידע המיותר הזה! הגישה הבריאה יותר: כשיצטרך - ילמד. הוא יפתח ספרים, יפתח אינטרנט וילמד את כל מה שצריך. מיוזמתו ולא בכוח.
אשליה 3: בית ספר נותן לילדים לתקשר עם ילדים אחרים!

לשבת בשקט בכיתא מחניקה, לא לזוז במשך 45 דקות, כדי להשתולל ו״לתקשר״ 15 דקות בהפסקה... אכן, תקשורת מצויינת...

לידיעתך: ישיבה של 8 או יותר שעות ביום מפתחת אצל ילד מחלות כמו סקוליוזיס, היפודינאמיה, קוצר ראיה, בעיות בעמוד השדרה ועוד.

אנו מוסרים ילדים בריאים ומלאי חיים לבית הספר ומקבלים בחזרה ילדים חולים - זה המחיר שאנו משלמים על "תקשורת".

בפועל, ילדים מתקשרים בכל מקום היכן שיש אנשים - בים, בחצר, ברחוב, בחנות, ברכבת, בחוגים וכו׳. יש המון מקומות הרבה יותר נעימים, נקיים ושמחים, מאשר בית ספר מחניק.
אשליה 4: מורים ומורות של בית הספר יודעים איך ללמד!

מה עושה לוזר שסיים פקולטה למדעי הרוח ולא מצא עבודה טובה? נכון, הולך לעבוד קשה בתור מורה בבית ספר, במשכורת עלובה.

מורה טיפוסי בבית ספר - זה לוזר. אבל לא סתם לוזר - אלא לוזר שקיבל שליטה על הילד שלך - הוא מלמד את הילד שלך ״לחיות״ נכון... וברוב המקרים מצליח לעשות מהילד שלך בורג של המערכת. אתה באמת רוצה שהילד שלך יהיה דומה למורה של בית ספר?..

כמובן, יש מורים יוצאי מן הכלל - אנשים נדירים. אבל הם יחידים. אם בשוק יתנו לך 9 קילו של תפוחים רקובים מתוך 10 - אתה תתרעם ובצדק, נכון? אז למה אתה אומר שזה בסדר אם בבית הספר, 99 מתוך 100 מורים - אנשים סתומים ומסכנים?

אשליה 5: הכיתה של בית ספר מהווה מודל לחיים אמיתיים! שם הילד לומד לחיות!

בולשיט. אני לא חי בעולם שכולם באותו גיל ואני חייב לציית להוראות של אדם סתום, מסכן ועני. אני לא חייב לעזוב אחרי 45 דקות את מה שמהנה אותי ולהתחיל לעסוק במשהו שלא מעניין אותי בכלל. כך שכיתה - זה לא מודל של העולם האמיתי.

המטרה האמיתית של מערכת החינוך - להפוך את הילד השובב והתוסס לעבד ממושמע של המערכת. במשך 12 שנים מלמדים אותם לשבת מאחורי השולחן, לשאול רשות כדי להגיד משהו, להיכנס לכיתה אחרי ההפסקה והכי חשוב לסבול ולכבד את המורים, ללא קשר אם יש על מה לכבד אותם או לא.

זה לא נכון ששמים את בית הספר באותה שורה עם ספריות ומוזאונים. בית הספר חייב להיות באותה שורה עם בתי סוהר. בתי סוהר לילדים. המורות של בתי ספר - זה סוהר - כלי אונס והחדרת משמעת לילדים שלנו.

אתה חושב שאני מגזים? תבוא למנהל בית הספר ותגיד לו שממחר הילד שלך לא יגיע לבית הספר, הוא לא צריך תעודת בגרות ואתה רוצה להעניק לו חינוך אחר, לפי תוכנית הלימודים שלך.

יום למחרת יופיעו אצלך בבית עובדים סוציאליים שיחייבו אותך בכח לקחת את הילד לבית הספר, כדי שהוא ילמד לפי התוכנית של המדינה, כמו כולם. אם תתנגד - יקחו ממך את הילד ואותך ישלחו לכלא כהורה שמפריע למערכת החינוך לאנוס את הילדים.
אשליה 6: בבית ספר מגדלים אנשים מצליחים!

מי נחשב בתור אדם מצליח בעולם המודרני? אדם שיודע את המקצוע שלו היטב. אדם שיודע לעשות את העבודה שלו בצורה איכותית ולקבל עליה תשלום הוגן. אדם שיודע להשיג את המטרות שלו. אדם שיודע לבטא את עצמו. אדם שיודע לקבוע מטרות ולהשיג אותן. אדם שיודע לקחת אחריות על המעשים שלו.

האם בית ספר נותן את כל זה לילדים? לא נותן. אפילו להיפך.

מעניין אותך מקצוע כלשהו ואתה רוצה להתמקד בו? לא אכפת לאף אחד. אתה חייב ללמוד את כל המקצועות. בין שיעור לשיעור יש צפירה, ממש כמו בבית סוהר - קום ותעבור לשיעור הבא ולא משנה שלא בא לך. בא לך להיות מיוחד? מה פתאום! שב בשקט ותתנהג כמו כולם. אתה רוצה לקחת אחריות על החיים שלך? מי נתן לך זכות כזו! לך ותעשה מה שהמורה אמרה לעשות!

יכול להיראות לך שבית ספר מלמד ילדים לחשוב. בוא נראה: מי נחשב בתור ילד חכם בבית הספר? אחד שזוכר בעל פה כמה שיותר נוסחאות ומילות מדעיות. אך זאת לא חוכמה, אלא זיכרון טוב. בבית הספר לא מלמדים לחשוב. שם דוחסים תשובות מוכנות והמשימה של הילד - להיזכר בתשובות האלה במבחן. כתוצאה מכך הילד מאמן את היכולת שלו לזכור, במקום לאמן את היכולת שלו לחשוב.
אשליה 7: ילד חייב תעודת בגרות כדי להצליח בחיים!

בשביל מה צריך תעודת בגרות? כדי להתקבל לאוניברסיטה. בשביל מה צריך אוניברסיטה? כדי לקבל דיפלומה ואחר כך ללכת לעבוד בתור שכיר ולקבל משכורת קטנה. אני מעדיף ללמד את ילדים לעשות עסקים כבר בגיל קטן, כדי שהם לא יהיו תלויים - לא במנהל שלהם ולא בנדבות של המדינה.

תסתכל על הפנים המאושרות של ילדים שהולכים לכיתה א' - מבטיחים להם שיהיה שמח בבית הספר, אומרים להם שהם יקבלו שם ידע שיחשוף בפניהם את העולם! בנים יפים עם בלונים, בנות יפיופות עם פרחים, העיניים שלהם זוהרות וזורחות :)

תסתכל על אותם הבחורים והבחורות שסיימו את בית הספר: בחור עם מבט קודר, עם סיגריה בפה ובירה, בחורה בשמלת מיני מאופרת כמו זונה. האם האנשים האלה יכולים ליצור משפחה מאושרת? האם הם מסוגלים לדאוג לעצמם?.. אבל יש להם בגרות!.. זה מה שחשוב, נכון?..
אשליה 8: הילד חייב ללמוד בבית ספר! נקודה!

זה טיעון הכי אהוב של ההורים : ״צריך בית ספר וזהו זה. למה? ככה!״.

רוצה לדעת מהי הסיבה האמיתית למה ההורים שולחים את הילדים שלהם לבתי בספר?

כי להורים מאוד נוח ״להפטר״ מהילד ולהצדיק את עצמם בביטוי: ״כולם לומדים בבית הספר. אז צריך וזהו זה!״.

במיוחד מדהימות אותי אמהות שיש להם אפשרויות כספיות לא לעבוד, אבל הילדים שלהם כל כך מעצבנים אותם ומפריעים להן, שהן משאירות אותם בצהרון ובמועדונית עד השעה 7 בערב ויותר. יש לי לפעמים הרגשה שאם הייתה להם אפשרות למסור את הילדים לפנימיה ואף אחד לא היה מגנה אותן על זה - הן היו בשמחה עושות את זה.

ילדים לא צריכים ולא רוצים בית ספר. עוד לא פגשתי ילד שאמר ״אני רוצה בית ספר״ אחרי החופש הגדול של הקיץ. כמובן, הם רוצים לשחק עם החברים, אבל אף אחד מהם לא רוצה לשבת בשיעורים משעממים. אם לתת לילד אפשרות לתקשר עם ילדים אחרים מחוץ לבית ספר - הם בשמחה היו מעדיפים לא ללכת לבית ספר.

לסיכום: בית ספר - זה מקום נוח למסירת ילדים, כדי שלא יפריעו להורים לעבוד ולהיות עסוקים בעניינים שלהם. כל עוד הילדים קטנים - הממשלה תדאג להם. כשיגדלו - שילכו לעבוד. כמו כולם.

מה הפתרון? איך להציל את הילד ממערכת האונס?

״מה לעשות עכשיו? להוציא את הילדים מבית הספר? אבל מה ואיך ללמד אותם? הרי אפילו אם אצליח להוציא אותם מבית הספר, אני לא רוצה שהם ישבו בבית ויצפו בטלוויזיה?! מה אם הילד בכלל לא ירצה לעשות כלום ויהפוך לבטלן?! זה מפחיד!״

לשבת בבית - זה לא הפתרון.

להוציא את הילד מתוך מערכת האונס ולקחת אחריות מלאה על החיים שלו - נכון, זה מפחיד. זו אחריות גדולה. זה בכלל לא קל. זה דורש המון סבלנות, זמן ולא מעט כסף.

לכן, תתחילו מקטן - קודם כל תשחררו את הילד ואל תכריחו אותו לעשות שיעורי בית. מספיק שאונסים אותם בבית הספר. אל תהפכו להיות כלי אונס גם בבית. רוצה - שילמד. לא רוצה - שלא ילמד. גם כך אין לו מה לעשות עם הידע הזה בחיים.

שלב אחרי זה - תיתנו לילד לבחור את החוגים שהוא רוצה (הוא רוצה ולא אתם, ההורים!) - זה כבר יהיה הישג גדול! הוא כבר יהיה משוחרר חלקית מהאונס של מערכת החינוך ומצד שני יתמקד במה שמהנה אותו.

שלב אחרי זה: תלמד את הילד שלך את מה שאתה יודע לעשות. תלמד אותו את כל מה שעזר לך להגיע להישגים ולהצלחות.

אתה מומחה בקרב מגע? תלמד את הילד שלך! אתה מבין בצמחים? תלמד את הילד שלך! אתה יודע לרפא אנשים? תלמד את הילד שלך! אתה יודע לעצב, לתכנת, לייצר? תלמד את הילד שלך! אתה יודע לעשות עסקים? תלמד את הילד שלך! אתה יודע להכין אוכל טעים? תלמד את הילד שלך! את יודעת לתפור? תלמדי את הילדה שלך את כל מה שאת יודעת לעשות!

בהתחלה הילדים יסתכלו עליך, אחר כך יתחילו לעזור לך בדברים פשוטים, אחר כך ישתתפו איתך ביצירה.

אם את עושה משהו בבית, אז גם הילדים שלך יחזרו אחריך ואז, אפילו בלי שתשימי לב, הם ילמדו את זה!

אם אתם אוהבים לבקר באתרי תיירות ולוקחים איתכם את הילדים, אז הם ילמדו את כל מה שהתייר חייב לדעת. זה יקרה בלי לחץ, בלי מאמץ, כדרך אגב ובכיף :)
גלגל ההצלה לילדים שלך! במתנה!
10 פרקים בווידאו של תוכן מרתק ומהפכני!
לחץ על התמונה לצפיה בכל הפרקים.
תצליחו בגידול הילדים שלכם!