אלי שביט, פתיחת עסק מאפס, הכםלת רווחיות העסק, השקעות
מאניפסט גברים ונשים חינוך ילדים אוניברסיטה כפר שביט תגובות

בשביל מה לומדים באוניברסיטה?
3 אשליות שגורמות לאיבד זמן חיים של הסטודנטים ודופקים להם את העתיד!

השקעתי 4 שנים מהחיים שלי על תואר ראשון באוניברסיטת בן גוריון בתואר להנדסת מכונות, ועוד שנתיים על תואר שני בטכניון, בתואר להנדסת תוכנה.

מה למדתי שם? למדתי להכיר בחורות יפות, למדתי לעבור מבחנים מבלי להגיע להרצאות, למדתי להבריז מהצבא. תוצאה הכי מצויינת שקיבלתי מהאוניברסיטה - דחיתי את החיים שלי ב-6 שנים.

נפגשים שני חברים ותיקים, יזמים:

- הבן שלי עצלן. כל היום לא עושה כלום. בבקשה, קח אותו לעבודה אצלך!

- אין בעיה, אחי! שיבוא למשרד שלי פעם ביום לשחק במחשב. אשלם לו 20 אלף שקל בחודש.

- לאאא, אני רוצה שהוא יעבוד!

- טוב, שיבוא לחצי יום, יקרא חדשות, ישתה קפה. אשלם לו 15 אלף שקל בחודש.

- לאאאאא, אני רוצה שהוא יעבוד 10 שעות ביום ויקבל מקסימום 7,000 שקל בחודש!

- מצטער אחי, לא יכול לקחת אותו אלי לעבודה, כי בשביל זה הוא צריך דיפלומה והשכלה גבוהה!

אשליה מס׳ 1 - באוניברסיטה מלמדים להצליח!


מרצה שמלמד באוניברסיטה - זה עובד שכיר שעובד תמורת משכורת. זה אדם שלא יצר ולא המציא שום דבר חדש וחוזר במשך שנים על אותן ההרצאות. אחד כזה יכול ללמד אותך רק את מה שהוא יודע בעצמו - להיות עובד שכיר, להשתמש ברעיונות של אנשים אחרים ולחכות לפנסיה.

המרצים שהכי מדהימים אותי - זה מרצים לכלכלה. הם אנשים כל כך חכמים וכל כך מבינים בעולם הפיננסי ש... עדיין עובדים תמורת משכורת עלובה ומזבלים שכל עם התאוריות פיננסיות לסטודנטים מסכנים.


יש לי חבר, בעל חברת כח אדם. פעם ישבנו ביחד והוא אומר לי: "אלי, אתה יודע למה כל המעסיקים דורשים השכלה גבוהה ודיפלומה? כדי שתהיה ערבות לכך שהאדם הזה מסוגל לשבת במשך 5 שנים בעבודה מונוטונית, משעממת, לא מעניינת ויעשה כמו רובוט את מה שאומרים לו לעשות".

האידאל של אוניברסיטה, סטודנט הכי מושלם של אוניברסיטה - זה סטודנט מצטיין - זה אדם שבמשך שנים התרגל לעשות את כל מה שאמרו לו, בלי כל קשר האם הוא רוצה את זה או לא. למצטיין אין ברירה, אין לו זכות ללמוד רק את הנושא שהוא אוהב. הוא לא יכול להתעלם משאר המקצועות ולקבל ציונים נמוכים. אחרת הוא לא יהיה מצטיין!

סטודנט שסיים אוניברסיטה - זה עבד משרדי מושלם.

יזמים, בהבדל מעבדים מאולפים, לא רגילים לעשות את מה שהם לא אוהבים ותמיד מחפשים דרכים קלות כדי להשיג את המטרה. זאת הסיבה שקשה מאוד למצוא מצטיינים בין היזמים :)

אשליה מס׳ 2 - אצטרך בעבודה את כל מה שאלמד באוניברסיטה!


בוודאות של 100%, אתה לא תצטרך את מה שילמדו אותך באוניברסיטה. אפילו המרצים עצמם אומרים את זה!

הדבר הראשון שיגידו לך בעבודה יהיה: "תשכח מכל מה שלימדו אותך באוניברסיטה ותקשיב טוב מה עליך לעשות עכשיו!" כעבור שבועיים – שלושה, אתה תשתלב בתוך צוות העובדים ותמלא בצורה נהדרת את המחויבויות הרוטיניות שלך.

אז בשביל מה לדחוף לראש משהו שאתה לא צריך? הרי כאשר אתה נכנס למכולת אתה לא קונה את כל מה שיש על המדפים ולא אומר "שיהיה בבית. אצטרך מתישהו". אין בשביל זה לא מספיק מקום במקרר וגם לא מספיק כסף. האוכל מתקלקל. כשתצטרך משהו - אז תקנה. נכון?

לדחוף לראש מידע שאין בו צורך - זה בדיוק כמו האוכל מהמכולת - הוא נרקב. תנסה להיזכר בדוגמא לידע יעיל שלימדו אותך באוניברסיטה או בבית ספר ואתה השתמשת בו בחיים שלך (השתמשת בחיים, ולא כדי לעבור את המבחן!) ותשאל את עצמך האם זה היה שווה השקעה של 25 שנים מהחיים שלך?..

בעידן האינטרנט אין צורך לדחוס מידע מיותר לראש. היום, אפילו ילד בן 12 מסוגל למצוא כל סוג של מידע תוך מספר דקות! אתה יכול לבחור מה ללמוד ולקבל את הידע הנדרש באופן מהיר ואיכותי יותר, מאשר בהרצאות של האוניברסיטה.

אם אתה יודע לאיזו עבודה אתה רוצה להתקבל, אז אתה מגיע לשם ושואל: "מה אני צריך לדעת לעשות?". לאחר שקיבלת תשובה – תלך ותרכוש את המיומנויות הספציפיות האלה.

כמה זמן צריך לרכישת המיומנויות הקשות ביותר? אני לא יכול לתאר לעצמי אף סוג של מיומנויות, חוץ מהטסה של מטוס על-קולי קרבי, שלא היית מספיק ללמוד אותו תוך שלושה חודשים. שפות תכנות שונות נלמדות בקלות תוך חודש-חודשיים. אני בעצמי מתכנת ויודע טוב מאוד מה אני אומר. שפה זרה? שלושה חודשים של אימונים אינטנסיביים במדינה שזו השפה העיקרית בה – יחליפו בקלות שלוש שנים של לימודי שפה באוניברסיטה. תוכנות מחשב טיפוסיות ושליטה במחשב ברמה של מזכירה? לימודים של שבועיים, פחות משעה אחת ביום.

רק אל תספר לי בבקשה שטויות מהסוג: "לומדים באוניברסיטה למען המדע". יחידים הם אנשים שבאים לאוניברסיטה למען המדע. תירגע - אתה לא אחד מהם. 99.9% באים ללמוד רק כדי לקבל שכר גבוה יותר מהממוצע בשוק.

אשליה מס׳ 3 - ללמוד באוניברסיטה זה כיף!


זה באמת כיף :) מלא סטודנטים יפים וסטודנטיות מהממות! המון זמן פנוי! אין דאגות על הראש! אלה הן השנים הטובות והיפות ביותר בחיים :)

אבל תגיד לי בבקשה, האם זאת היית המטרה שלמענה הלכת ללמוד לאוניברסיטה? כדי לבלות 5 שנים?

ואם אתה כל כך רוצה לבלות, אז למה בחרת במקום כל כך משעמם? יש מקומות הרבה יותר מעניינים ומאתגרים, מאשר לראות פרצופים חמוצים של מרצים משעממים

אגלה לך סוד: אם אתה רוצה להכיר בנות יפות מהאוניברסיטה, אתה לא חייב ללמוד שם :) אפשר להכיר אותם בדרכים אחרות. חבל לשרוף 5 שנים על זכות לבלות בין המבחנים.

אז למה ללכת לשם?!


אני כמעט בטוח שלא גיליתי לך שום דבר חדש וכבר ידעת שאוניברסיטה - זה בזבוז זמן.

אז למה, אנשים צעירים, שיודעים שזה בזבוז זמן, עדיין הולכים לשם?!

בגלל שאנשים לא מסוגלים לחיות ללא מטרה!

אחרי בית ספר וצבא, האדם הצעיר כל כך מסכן וחסר תועלת שהוא לא יודע מה לעשות עם עצמו ואיך להמשיך לחיות. אחרי צבא הוא רואה רק דרך אחת - ללכת לעבוד. אז כדי למשוך עוד קצת את התענוג ולדחות את החיים בעוד 5 שנים, כדי לעשות רושם של הכנה לחיים אמיתיים - הוא הולך ללמוד לאוניברסיטה.

לא צריך לחשוב יותר מדי מה לעשות - יש מרצים שיגידו מה ללמוד ומתי לבוא להרצאות. יש הורים שישלמו עבור הלימודים. זהו. החיים מסודרים. מדי פעם אפשר לעבוד בתור מלצר ולעשות רושם על ההורים שאתה עובד קשה כדי להרוויח עוד כמה גרושים מהצד.

לימודים באוניברסיטה וקבלת דיפלומה – זאת מטרה ברורה, קשה ובת השגה. זאת אומרת, יש במה להתגאות :) וכמובן, לדוחת את החיים לעוד 5 שנים...

פעם, כשלמדתי הנדסת מכונות באוניברסיטת בן גוריון, ישבנו עם חברים כדי להתכונן למבחנים. נהיינו רעבים והזמנו פיצה.

בקיצור, מתקשרים לפיצריה ואני מסביר לבחור איך להגיע למעונות ג'.

הוא עונה: "אני יודע איפה זה, גם אני סיימתי הנדסת מכונות באותו המקום!"...

אחרי השיחה הזאת, הרצון שלי ללמוד באוניברסיטה - התאדה...תוצאה של לימוד במשך 5 שנים באוניברסיטה: אדם משכיל, מתגאה בחכמתו, מדבר בצורה יפה, משתמש במילים מדעיות, מנפנף בדיפלומות, אבל בתכל'ס... אימפוטנט, אדם ללא תוצאות. רוב הבוגרים לא מסוגלים למצוא לעצמם אפילו עבודה, שלא נדבר על יותר.

חבל לשרוף 5 שנים מהחיים על נייר טואלט
שנותן לך כרטיס כניסה לחיי עבדות.


- אלי שביט -